Czym jest disc golf?

W disc golf  gra się podobnie jak w klasycznego golfa. Zamiast piłeczki i kijów, w naszej odmianie gry, gracze używają latających dysków, nazywanych też Frisbee®. Generalnie reguły gry są analogiczne – celem jest „zaliczenie” każdego kolejnego „dołka” (tu: kosza) poprzez możliwie najmniejszą ilość „uderzeń” (tu: rzutów dyskiem). Jako dyscyplina sportu, disc golf został sformalizowany w latach siedemdziesiątych.

Dysk jest rzucany ze specjalnie wyznaczonej strefy rzutu (tzw. „tee”) w kierunku kosza (tzw. „hole” lub „dołek”). Dołek może być – i zazwyczaj jest – jednym z wielu discgolfowych koszy, które wyglądają tak:

W trakcie gry – zanim gracz zaliczy kolejny dołek, każdy kolejny rzut rozpoczyna dokładnie z tego miejsca, w które spadł dysk w wyniku poprzedniego rzutu. Drzewa, krzewy czy nierówności terenu na polu do disc golfa, stanowią naturalne, wymagające przeszkody dla golfisty. Po kilku (lub kilkunastu:-)) próbach, w końcu gracz wykonuje ostatni rzut (najczęściej wykorzystując do tego celu dysk typu „putter”), w wyniku którego dysk ląduje w koszu – dołek zaliczony!

Disc golf daje graczom podobne radości i frustracje, jak klasyczny golf. Dysk może utonąć w jeziorku przy próbie rzutu na długi dystans. Może też uderzyć w drzewo w połowie swojego lotu, który miał skończyć się bezpośrednim lądowaniem w koszu. Istnieje jednak kilka różnic. W disc golfa można najczęściej grać zupełnie za darmo w publicznych parkach, chociaż powstają również pola płatne. Prawdopodobnie nigdy nie będzie potrzeby wynajmowania wózka golfowego, choć czasem w disc golfa gra się również na tradycyjnych polach golfowych. Wreszcie – „tee time” w przypadku disc golfa kojarzy się bardziej ze współzawodnictwem niż odpoczynkiem po grze.

Disc golf jest grą, która potrafi angażować, bawić i pasjonować ludzi w każdym wieku, każdej płci, dowolnego statusu ekonomicznego. Jest po prostu formą fantastycznej codziennej fizycznej aktywności. Ponieważ bardzo łatwo jest się nauczyć w nią grać – nie wyklucza absolutnie nikogo. Gracze po prostu biorą dyski w dłonie i grają – niespecjalnie zastanawiając się nad swoimi umiejętnościami.

Ponieważ disc golf jest sformalizowaną dyscypliną sportu, istnieją na świecie organizacje zrzeszające graczy. Największą z nich i najbardziej znaną jest The Professional Disc Golf Association (PDGA) – organizacja skupiająca ponad 120 tys. czynnych członków z 54 krajów. 

PDGA stanowi również zarządcze tej dyscypliny oraz zajmuje się promocją i zrównoważonym rozwojem disc golfa. Promuje sport poprzez uczestnictwo graczy, organizację turniejów, udział widzów, kontrolę zasad i standardów konkurencji oraz edukację publiczną i pomoc. Na całym świecie istnieje obecnie ponad 8 tys. pól do disc golfa, praktycznie codziennie powstają kolejne.